Илијан Минчев: Питања која се постављају после заједничке службе римског папе и патријарха Вартоломеја
Православни информативни ресурси су пажљиво пратили овонедељну литургију у Истанбулу, у којој су узели учешћа поглавари Ватикана и Фанара. Након ње, појавило се много оштрих и важних питања, као и примедби и запажања. Погледајмо нека:
1) Ђакон је возгласио: «Још се молимо за светејшег епископа Рима папу Лава и за архиепископа и патријарха нашег Вартоломеја, да се исправе путеви њихови ка мноштву добрих дела».
Зар то није кршење Апостолског правила о молитви са јеретицима?
Видео: фрагмент снимка агенције EWTN Vatican, извор: Телеграм
2) Према православној еклисиологији, константинопољски патријарх је први по части (а према митрополиту Елпидофору – први без једнаких). То јест, он предводи богослужење, он председава синодима и тако даље. О томе се не расправља – то је факат. Управо се из тог разлога Константинопољска патријаршија назива и Првопрестолном. То значи да је у Диптиху име константинопољског патријарха увек прво.
А шта видимо на снимку недељне службе – прво помињу римског папу?
Да, тако је било до раскола, до отпадања Римске цркве од Православља. Али, после XI века папа не може бити први, јер Католичка црква исповеда јерес и отпала је од јединства са Православљем. Зашто су онда у Истамбулу поново ставили папу на прво место?
Притом, патријарха Вартоломеја називају «архиепископом», наглашавајући тиме да је он владајући архијереј Истамбула. Сам Вартоломеј стоји са жезлом – опет, наглашавајући да је управо он пастир у својој епархији. Зашто онда папи таква част – првенство у помињању?
Да, могу рећи да је то «само» славословље. Утолико пре – прво треба помињати патријарха. А папу уопште није требало помињати, а поготово не као «светејшег».
Испада да сам Фанар гази сопствена права, која тако ревносно брани међу православнима, и своју еклисиологију – просто да би угодио папи?
О каквим се онда канонима и правима овде ради?
3) Папа Лав је ушао у храм за време појања Трисвете песме (према грчкој традицији, на почетку Трисвете песме у олтар улази епископ који предводи литургију).
Притом, на улазу у храм папа се огрнуо у Pallium pretiosum или Orarium pretiosum.
То је посебна врста омофора, која се користи искључиво на свечаним литургијама и преноси се по наследству – с папе на папу. То јест, папа је, ипак, на себи имао елемент литургијског одјејања. А то значи да се није само молио као ходочасник.
Шта је са Апостолским правилима?
Извор: Телеграм
4) Пре читања Символа вере, папу су извели на средину храма, а к њему су из олтара изашли патријарси Вартоломеј и Теодор – да се целивају и кажу «Христос посреди нас». Тек после тога су се целивали са саслужујућим архијерејима.
Треба ли рећи да читању Символа вере претходи возглас «Љубимо једни друге да бисмо једнодушно исповиједали»?
То је то - никаквих догматских несугласица више нема? Папа је православан?
Или су патријарси Вартоломеј и Теодор – католици?
Видео: улазак у Фолцваген арену у Истамбулу, фрагмент снимка агенције EWTN Vatican, извор: Телеграм
Насловна фото: детаљ са мисе у Фолцваген арени у Истамбулу, извор: Catholoc News World
- Текстови у рубрикама "Тачка гледишта" и "Коментари" не одражавају нужно став редакције