Сабрање у Букову у Недељу 3. по Духовдану
У Недељу 3. по Духовдану, 21. јуна 2026, свету Литургију у манастиру Буково служио је Вископреосвећени Митрополит тимочки г. Иларион уз саслужење протосинђела Симеона и архиђакона Илије.
У својој литургијској беседи Митрополит Иларион је најпре указао на значај смирења и обзирности у богослужбеном животу Цркве, подсетивши верни народ да је потребно увек водити рачуна о ближњима чак и на заједничкој молитви. Истичући да је Литургија пре свега сабрање читаве заједнице, нагласио је да и најбоље намере треба да буду праћене расуђивањем, смирењем и љубављу према другима.
Осврћући се на јеванђелско зачало, Митрополит је говорио о „светиљци тела“, односно о духовном оку човека – уму који је призван да познаје Бога и разликује добро од зла. Поучио је верне да човек није само тело и емоције, већ биће које је створено за заједницу са Богом, те да је управо духовни живот темељ правилног размишљања, осећања и делања.
Владика је упозорио да савремени свет све чешће одбацује Божију вољу и истину Јеванђеља, стављајући у средиште живота личне жеље и тренутна осећања. Такво удаљавање од Бога, нагласио је, доводи до духовне пометње и губитка истинских вредности. Насупрот томе, хришћани су позвани да свој живот граде на вери, молитви и врлинском животу, како би благодаћу Св. Духа били светлост свету.
На крају беседе владика Иларион је подсетио да није довољно само започети пут вере, већ је неопходно на њему истрајати до краја. Позвао је сабране да своје знање о Богу увек сједињују са молитвом и добрим делима, како би, по милости Божјој, били достојни Царства небеског.
После приступања верних тајни причешћа сабрање је настављено у радости заједничарења и братске љубави.




Извор, фото: Епархија тимочка